Ficus Pumila 'Quercifolia’: Padomi kopšanai, pavairošanai un pārstādīšanai

Lai gan ir daudz skaistu mūžzaļo sugu, viena no tām, kas vairāk atgādina vīnogulāju, ir Ficus Pumila. Interesanti, ka šis augs ir radniecīgs vīģes kokam, taču abas sugas izskatās ļoti atšķirīgi. Šis mūžzaļais augs ir arī agresīvs, un tas ir pazīstams ar spēju uzkāpt pat trīs stāvu augstumā. Faktiski vietās, kur aug šis mūžzaļais krūms, ir ierasts redzēt daudzas vecākas ēkas apaugušas ar to.

Kāpjot Ficus Pumila, tas piestiprinās pie virsmas ar dabisku līmi. Stublājus skaisti klāj apmēram collu garas un sirds formas lapas, kas ir jaunākās lapas Tā kā lapas ir tik blīvas, tās izskatās gandrīz kā zaļš paklājs, kas izklājas pa mērķtiecīgu virsmu. Jaunām lapām novecojot, izaug horizontālas markas, no kurām veidojas pieaugušas lapas, kas izkārtojas divās rindās un ir ādai līdzīgas. Vecākās lapas ir arī lielākas, apmēram trīs collas, un tās ir tumšas.

ficus-pumila
Ficus Pumila foto

Ficus Pumila ražo vīģes, kas attīstās uz nobriedušiem stublājiem. Šīs vīģes ir gaiši zaļas un lielākoties trīs collas garas un divarpus collas platas. Ficus Pumila parasti audzē Ķīnas austrumu daļā, Vjetnamā un Japānas dienvidu salās. Tā kā šai mūžzaļajai sugai patīk silts klimats, tā šajos reģionos aug ļoti labi.

Viena no Ficus Pumila audzēšanas priekšrocībām ir tā, ka tas ir iecietīgs pret augsni. Paturiet prātā, ka, audzējot sausākā, mazāk barojošā augsnē, augs patiesībā mēdz būt mazāk agresīvs, tāpēc ar to ir daudz vieglāk apieties. Ficus Pumila var atrast pat gar okeānu aiz ēkām vai smilšu kāpām. Neatkarīgi no atrašanās vietas vai augsnes, atcerieties, ka šis augs var labi augt pilnā saules gaismā vai ēnā. Tad attiecībā uz laistīšanu ir svarīgi, lai mūžzaļais augs, kad tas tiek stādīts pirmo reizi, tiktu laistīts tikai sausā laikā, bet, augam novecojot, tam nav nepieciešama nekāda laistīšana, jo tas spēj izturēt pat vissausākos apstākļus.

Climbing fig
Kāpšana Figa foto

Parasti Ficus Pumila vislabāk aug Amerikas Savienoto Valstu 8.-11. zonā, bet, ja dzīvojat reģionā, kur ir sals, šis augs var nebūt īstā izvēle, jo tas var izturēt ļoti zemas temperatūras tikai īsu laiku. Ficus Pumila ir agresīvs augs, tāpēc jums tas būs jānogriež, lai tas neaizņemtu vietu. Kad esat nogriezuši auga daļu, iesakām izmantot iesakņošanās hormona pulveri un pārliecināties, ka auga zari nekad nesaskaras ar zemi, jo tad veidosies jaunas saknes, izplatot vēl vairāk augu.

Ficus Pumila kopšana mājās

Protams, salīdzinot ar citiem fikusu ģints pārstāvjiem, Pumila ir ļoti prasīga pret savu kopšanu. Taču to attaisno estētiskais baudījums, ko sniedz šis augs.

 • Atrašanās vieta: Atrašanās vieta ir nedaudz atkarīga no tā, vai tā ir šķirne ar tumši zaļām lapām, vai arī plankumaina. Tām, kurām ir krāsainas lapas, nepieciešams vairāk gaismas, lai tās nezaudētu savas interesantās lapu plankumainības. Šķirnēm ar normālām zaļām lapām vislabāk klājas daļējā ēnā. Kāpjošajām vīģēm īpaši patīk stāvēt uz paaugstinātām vietām, kas vērstas uz austrumiem vai rietumiem, vēlams, ne pie sildītāja.
 • Apgaismojums: Ficus Pumila mīl spilgtu izkliedētu gaismu, bet labi jūtama arī tieša saule. Šķirnes ar vienkrāsainu zaļu krāsu var augt nelielā ēnā vai istabas vidū. Bet raibajām drupām vajag vairāk gaismas.
  Apgaismojuma trūkuma dēļ zaļajās šķirnēs būs izstiepti zari un mirdzošas lapas, bet raibajās – samazināts krāsas spilgtums.
 • Temperatūra: Vasarā vēlams uzturēt augu temperatūrā no +64,4 °F līdz +77 °F. Ziemā minimālā atzīme var būt +46,4°F.
 • Laistīšana: Ficus Pumila mīl mitrumu, tāpēc laistīšanai jābūt pietiekami bagātīgai. Ir ļoti svarīgi, lai zeme vienmēr būtu mitra, bet ne slapja. Zemes izžūšana var novest pie auga bojāejas, jo neattīstītā virszemes sakņu sistēma nevar baroties ar mitrumu no podiņa apakšas. Tomēr pārliecinieties, ka podiņā nav ūdens stagnācijas – tas novedīs pie sakņu pūšanas.
 • Gaisa mitrums: ja jūs audzējat fikusu uz staba vai cita balsta, tas ir bieži jāapsmidzina, lai augtu gaisa saknes, pie kurām tas pieķeras. Ja fikuss aug kā ampelēts augs, šī biežā mitrināšana nebūs nepieciešama, bet reizi mēnesī dzinumus var izskalot zem dušas, lai nomazgātu putekļus un atsvaidzinātu.
 • Pārstādīšana: jaunās kāpostaugu vīģes pārstādīt katru pavasari, bet nobriedušākas – reizi 3-4 gados. Pārstādīšanai labāk izvēlēties plašu, nevis dziļu podiņu.
 • Barošana: aktīvās augšanas laikā pumilja reizi divās nedēļās jābaro ar šķidro mēslojumu.
 • Pavairošana: pundurfikuss vairojas ar spraudeņiem, kurus var sakņot gan ūdenī, gan uzreiz augsnē, kā arī ar gaisa krāniem – tam nepieciešams viena dzinuma mezglu piestiprināt pie zemes citā podā.
 • Griešana: Ficus pumilaLiepošās vīģes nav jāgriež, bet nepieciešamības gadījumā to var darīt. Ja augs ir izaudzis pārāk liels vai dzinumi ir pārāk gari, tos vienmēr var nogriezt. Arī dzinumu galu nogriešana veicina zaru veidošanos. Tas īpaši ieteicams jauniem augiem.

Ficus Pumila: Tips For Care

Slimības un kaitēkļi

Liela priekšrocība Ficus Pumila kopšanā ir tā, ka tas praktiski nav pakļauts kaitēkļu uzbrukumiem. Retos gadījumos sausa gaisa dēļ uz auga var parādīties zirnekļa ērce. Ja šī vīteņauga fikuss ir inficēts, ir nepieciešams dot viņam karstu dušu (40 °C – 45 °C temperatūrā), un, ja lapas ir ļoti biezas, to var vienkārši iemērkt traukā ar tādas pašas temperatūras ūdeni. Šī procedūra jāatkārto vairākas reizes, līdz kukaiņš pilnībā izzūd. Šī fikusa slimības var būt saistītas tikai ar nepareizu kopšanu. Tātad, ja:

 • lapas sāka strauji krist, tas var nozīmēt, ka augsne ir pārmitrināta, temperatūra ir pārāk zema, nav pietiekami daudz gaismas vai ir caurvējš;
 • lapas kļūst dzeltenas un nokrīt – tas var nozīmēt, ka saknes ir sākušas pūt, zeme ir oksidējusies un sacietējusi, kā arī barības trūkumu;
 • lapas sabrūk un sāk žūt – zeme izžuvusi, pārāk sauss gaiss vai saules apdegums.